Laptop dla DJ - Jaki wybrać? Co powinien posiadać?
Spis treści:
Każda grupa zawodowa wykorzystująca w pracy sprzęt komputerowy powinna dobierać go w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań. Nie inaczej jest w przypadku DJ-ów, dla których odpowiedni laptop jest sprzętem niezbędnym.
Jego mobilność nie jest jedynym kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Podobnie jak w przypadku grafików, programistów, web deweloperów czy też pracowników biurowych, sprzęt powinien spełniać wiele szczegółowych wymagań, o których w żadnych wypadku nie możemy zapominać.
Polecane laptopy
Jaki laptop dla DJ?
Oczywiście dla wielu osób niezwykle istotna okaże się przede wszystkim cena, która w większości wypadków determinuje nasze zakupy. W przypadku laptopów dla DJ-ów, kierowanie się wyłącznie kosztem zakupu może być bardzo zgubne. W przypadku tanich laptopów, producenci często decydują się bowiem na liczne kompromisy i oszczędności, które w znaczący sposób wpływają na jakość sprzętu oraz komfort jest wykorzystania.
Mowa tu między innymi o jakości wykonania osprzętu, kluczowych podzespołach, a także obudowie, która w przypadku niskiej półki cenowej rzadko wyróżnia się solidnością i wysoką wytrzymałością mechaniczną. Jeżeli więc zamierzacie zakupić sprzęt po kosztach, zastanówcie się dwa razy, czy na pewno będzie to dobra decyzja.
Laptop do DJ-ki – dysk twardy
Rozważania na temat konkretnego urządzenia warto rozpocząć od dysku twardego. Wpływa on bowiem na stabilność działania systemu, a także na szybkość przenoszenia plików. DJ podczas pracy nie może pozwolić sobie na nieplanowane spowolnienia działania sprzętu i różnego rodzaju drobne awaria, dlatego też warto decydować się na sprzęt, który gwarantuje niezawodność. Tego typu kryteria spełniają dyski twarde półprzewodnikowe (SSD), najlepiej typu M.2 z interfejsem PCIe.
Dlaczego? Ponieważ gwarantują one najszybsze możliwe działanie. Związane jest to przede wszystkim z szybkością działania systemu operacyjnego. Dzięki tym dyskom, nie musimy czekać w nieskończoność, aż nasz Windows się załaduje, a wszelkie programy startowe pozwolą na rozpoczęcie pracy. Wszystko odbywa się błyskawicznie. Problemem mogą być w tym przypadku ceny dysków. Dyski SSD są stosunkowo drogie, dlatego, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, jesteśmy zmuszeni wybierać dyski o mniejszej pojemność.
To zaś rodzi kolejny problem. Jak wiadomo, pliki audio wykorzystywane podczas pracy DJ-a potrafią sporo ważyć, dlatego też rozwiązaniem będzie dla nas przeniesienie plików do chmury (wymaga to jednak bardzo dobrego połączenia internetowego) albo zakup drogiego dysku SSD o pojemności co najmniej 500 GB.
Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie, na które często decydują się osoby celujące w tak zwaną średnią półkę cenową. Zakupić można bowiem laptopa z dwoma dyskami twardymi – jednym HDD o sporej pojemności (np. 1 TB), który posłuży nam do magazynowania plików i jednym SSD, o pojemności 128-256 GB, na którym zainstalujemy system operacyjny, W ten sposób zyskujemy zarówno sporą przestrzeń dyskową, jak i znacznie szybsze działanie systemu.
Laptop dla DJ – jaka wydajność?
Skoro omawialiśmy kwestie związane z dyskami twardymi, nie możemy pominąć również pozostałych podzespołów, które wpływają na komfort pracy i skuteczność obsługi wszelkich programów. Szybki laptop dla DJ to kluczowy wymóg w tej branży. Wszystko to sprawia, że podczas wyboru konkretnego modelu, warto dokładnie prześledzić specyfikację dostępnych urządzeń.
- Procesor. Najważniejszy podzespół, zaraz po dysku twardym. Oczywiście obsługa programów dla DJ-ów nie wymaga od nas użycia ogromnej mocy obliczeniowej, typowej chociażby dla specjalistycznych narzędzi graficznych czy też projektowych. Nie oznacza to jednak wcale, że możemy decydować się na pierwszy lepszy układ CPU. Dwa fizyczne rdzenie i cztery wątki to minimum, jednak warto rozglądnąć się za modele czterordzeniowym, zwłaszcza że ich ceny nie są specjalnie wygórowane. Doskonałym na to przykładem są procesory Intela ósmej generacji. Mowa tu między innymi o układach niskonapięciowych. Taki procesor jak Intel Core i5-8250U jest montowany w laptopach od około 2500 złotych. Jego cztery rdzenie i osiem wątków, a także wysokie taktowanie sprawia, że zyskujemy gwarancję stabilnej obsługi nie tylko systemu, ale wszystkich używanych przez nas programów. Do tego wszystkiego dochodzi również niski pobór energii. Z tych samych powodów polecane są procesory z serii AMD Ryzen. Doskonale radzą sobie one z pracą wielowątkową, bez generowania nadmiernego obciążenia. Spełniają one wszystkie wymagania stawiane przez programy dla DJ-ów.
- Pamięć RAM. Nigdy nie jest zbyt mało, zwłaszcza gdy obsługujemy kilka programów naraz. W przypadków omawianych urządzeń, absolutnym minimum będzie 8 GB RAM, choć warto zainwestować w kości o pojemności co najmniej 12 GB. Decydujemy się oczywiście na modele najnowsze, a więc pamięć typu DDR4, o taktowaniu wynoszącym przynajmniej 2133 MHz. Zapewni nam to szybkie, sprawne działanie w wielu sytuacjach.
- Karta graficzna. W naszym przypadku ma ona małe znaczenie, chyba że szukamy laptopa, który posłuży nam nie tylko w pracy, ale również podczas odpoczynku. Dla fanów gier, niezbędne okażą się więc urządzenia dysponujące dobrej jakości, gamingowymi jednostkami GPU. Kolejna istotna kwestia, o której nie możemy zapominać. Oczywiście programy dla DJ-ów nie wymagają takich matryc, jak narzędzia graficzne, jednak konieczna okaże się odpowiednia widoczność i przejrzystość generowanych treści. Warto więc decydować się na urządzenia o szerokich kątach widzenia – dobrze sprawdzą się matryce IPS, które zostały wyposażone w matowe powłoki. Skutecznie radzą sobie bowiem z refleksami świetlnymi. Warto zastanowić się również nad przekątną ekranu. Różnego rodzaju okienka i suwaki zajmują wiele miejsca, dlatego dobrym wyborem mogą okazać się laptopy 17-calowe, gwarantujące wygodną przestrzeń roboczą. Jeśli chodzi natomiast o rozdzielczość, warto celować w modele Full HD.
- Osprzęt. Dobrej jakości klawiatura i odpowiednio reagujący touchpad to kolejne istotne kryteria, o których nie możemy zapomnieć. Dobrym wyborem okażą się laptopy z podświetlanymi klawiaturami, które zapewniają skuteczną obsługę w ciemnych klubach. Rozważyć powinniśmy również wybór urządzeń z czytnikami linii papilarnych – zwiększą one bowiem bezpieczeństwo przechowywanych plików.
Laptop dla DJ-a – porty i jakość wykonania
Urządzenie z ograniczoną liczbą kluczowych portów w sposób skuteczny utrudnia naszą pracę, zwłaszcza gdy chcemy podłączyć do niego wiele sprzętów peryferyjnych. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie sprawdzić, na jakie rozwiązania zdecydował się producent i porównać je do tego, z czego planujemy korzystać podczas pracy. Do tego dojść mogą również wszelkiego rodzaju dodatki, jak chociażby wspominane już podświetlenie klawiatury i czytnik linii papilarnych, napęd DVD, złącze dokowania czy też czytnik kart pamięci.
Nie da się ukryć, że nasz laptop będzie wykorzystywany w różnych warunkach, często trudnych. Zakup urządzenia taniego, którego obudowa została wykonana ze słabej jakości materiałów, może więc zakończyć się źle. Powinniśmy celować w laptopy z obudowami aluminiowymi lub dodatkowo wzmacnianymi (np. włóknem szklanym). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wytrzymają one próbę czasu.
Jaki laptop dla DJ-a wybrać?
Mając na uwadze wszystkie kwestie poruszone wyżej, łatwo można dojść do wniosku, że laptop dla DJ-a nie powinien należeć do najniższej półki cenowej. Oczywiście znajdziemy przyzwoite urządzenia z mniej niż 2 tysiące złotych, jednak należy zastanowić się, czy na pewną spełniają one wszystkie nasze wymagania. Warto zainwestować w sprzęt nieco więcej, by mieć pewność, że nie zawiedzie nas w najważniejszym momencie.
Jeśli nadal nie jesteście przekonani, jaki dokładnie sprzęt okaże się odpowiedni, zwrócić uwagę na publikowane rankingu laptopów dla DJ-ów. Dobrym pomysłem okaże się również analiza różnego rodzaju testów i recenzji sprzętów, w ramach których możemy dowiedzieć się, jak interesujące nas laptopy sprawdzają się w praktyce. Wszystko to pomoże podjąć ostateczną decyzję.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)